Ultrasò : vibració de la naturalesa del so, composada d'ones mecàniques longitudinals d'una freqüència superior a la màxima humana audible, normalment de més de 20.000 vibracions per segon.

ULTRASONS - Músiques en vibració és un esdeveniment musical que vol excedir i transgredir “l’oïda humana”. Un cicle caracteritzat per les vibracions de la diversitat, la promoció de noves propostes i joves valors, i l’impuls cultural de l’entorn.

ULTRASONS vol ser l’altaveu i el punt d’encontre de la heterogeneïtat, des de la clàssica fins el rock, passant pel folk, el jazz, el blues, el funk, el flamenc,…, sense oblidar, la voluntat de combinar disciplines artístiques, ja que la contemporaneïtat de les arts fa diluir les fronteres entre elles, tot amb la voluntat de descobrir noves formes d'explicar histories.

L’Associació Juvenil JDB és l’entitat organitzadora d’aquest festival que porta des de 2009 programant cultura a l’Alcora.

ULTRASONS - AJ.JDB

Contacte:

Mail: cicleultrasons@gmail.com

Web: ultrasons.info

Facebook: facebook.com/ultrasons

Twitter:  twitter.com/ULTRASONSalcora

Instagram: instagram.com/ultrasons

Cartell d'Ultrasons 2018

2018 / 9a edició

Abraç Band (marching band) / Clar-i-net (música de cambra) / Font d'Aixart + Pepa Cases. Al Cor (dansa) / Escarteen Sisters (música orgànica i inefable) / Iván González Brass Family (jazz – brass band d'autor) / Quartet de Saxofons “Mestre Tàrrega” de Castelló (música de cambra) / Jesús Gallardo. Imatges (improvisació lliure) / Neønymus (polifonia vocal unipersonal) / Edu Comelles. Gone But Not Forgotten 3.0 (electrònica, llums i ceràmica) / Xarançaina. Colossal (dolçaina simfònica) / Hot Talk Club - Converses obertes (reflexió) / Taller de llenguatge de Big Band (formació) / Harmonia i contrapunt de l'ESCAL - ULTRASONS ceràmic (exposició) / Pop Up Art (arts plàstiques) / ULTRASONS als instituts: Neønymus (didàctica)

Poster d'Ultrasons

2017 / 8a edició

Hot Talk Club - Jornada de suport cultural (reflexió) / Taller de llenguatge de Big Band (formació) / Free Art Three (improvisació lliure) / Triebert (música de cambra) / LeClerc (cançó d'autor) / Meter Mano Rara (blues) / Second Line Djs (ritmes de Nova Orleans) / Yuhan Su Quintet (jazz - vibràfon) / IES l’Alcalatén: Viatge Enlloc (musical) / David Moliner: Percussion Mono-machine (performance) / Teixint Terres: Corrrrrrrpus (folk fusió) / Friedrich (rock analògic i instrumental) / Somtresons+A: Veu la música, sent el color (live art | clàssica & pintura) / L’avantguarda d’Art Antic (ceràmica-exposició)

Poster d'Ultrasons

2015 / 7a edició

Mirada al futur (reflexió), JPMB (jazz), Marina Alonso (r.de piano), Aina Mezquita (r.de piano), Arantxa Monferrer (r.de piano), Loles Cebolla (r.de piano), David Lao (r.de piano), Macarena Puchol (r. de piano), Ramón Prats Quartet (jazz), Taller Big Band (jazz), Xaina (música tradicional), Doryan Suarez i Cía Vuelta y Vuelta (dansa), Ana Beltrán i Marko Soršak (live art), Anem a improvisar! (master class), Improvant (música i mim), De banda a cambra (música de cambra), Kiwy (punk), Out of Ink (pop punk), Kim Jong Punk (punk), Moon (music selector), Viatjant al present (cinefòrum), Twise (hip hop·soul·jazz), Barcelona Gipsy Klezmer Orchestra (sons balcànics) i la Jam Session.

Poster d'Ultrasons 2014

2014 / 6a edició

Irene Miñana (r.de piano), Arantxa Monferrer (r.de piano), Hot Talk Club (reflexió), Mar Pallarés (r.de piano), Pentacroma U.47.285 (exposició), Cocona (cantautor inclassificable), Always Drinking Marching Band (música de carrer), Jove Dixieland Band (jazz tradicional), Lorenzo Millo (sons dels anys 50), Colla de Dolçainers i Tabaleters de l’Alcalatén (folklore), Ars Horo (música medieval), Tiranta Teatre + Yei Yi & Co (teatre), Black Bottom (master class), Original Dixieland Sedajazz (swing), Taller de Big Band (big band), Xarançaina’s Big Band (fusió), “Lo que viene después” (curtmetratge), Néstor Zarzoso (banda sonora en directe), Vermut musical (gastro-music), Antiguos Astronautas (música disco), Demasiado (dream pop) i la Jam Session.

Poster d'Ultrasons

2013 / 5a edició

Néstor Zarzoso (r.de piano), Raquel Monforte (r.de piano), Out Law (rock covers), La Gran Ganga (ritmes caribenys i llatins), 1ª Komunión (punk), Mar Pallarés (r.de piano), Arantxa Monferrer (r.de piano), Alejandro Escuder (r.de piano), Aipes & Go (pop rock), Los Pollos Hermanos (programa de ràdio), La Punzada del Guajiro (rock sense etiquetes), Albert Sanz & Rogério Campas (world music), EarDrum (hip hop), Pablo Medina (conferència), David Moliner (r.de percussió), Ramón Cardo & Friends (jazz), The Session Jazz Band (jazz), Somtresons + Ana Beltrán (performance), Joe Petraski y Los Carniceros del Tango (tangos), Aullido Atómico (rock&voodoo roll), Don Rogelio J. (dj). Sense oblidar, les sessions obertes.

Poster d'Ultrasons

2012 / 4a edició

Tres Tristos Tigres (sons del s.XX), Pisax (clàssica), Vents A Tempo (m. de cambra), Breaking Brass (jazz), A l’antiga (barroca), Action Painting/Ana Beltrán (arts plàstiques), The Ajos (música india), The Green Bullet (blues), Bacalhoeiro (fados), Diego Cantero & his small orchestra (prosa musicada), La Rabera Eclèctica (performance), Four directions (rock), La Gran Ganga (ritmes llatins) i 1ª Komunión (punk). A més, de la master class instrumental i les sessions obertes.

Poster d'Ultrasons

2011 / 3a edició

Grup de Cambra del CSMCS (m. de cambra), Combo de Jazz del CSMV (jazz), Il.logical (indie), Nadia Sheikh (cançó d’autor), Ana Beltrán (arts plàstiques), D.O. Araia Jazz Project (flamenc fusió), Moon Experience (“tocadiscos humano”), Banda Jove de l’Alcora (wind ensemble), Must Go (grunge), Brahms Bart (clàssica), Duende y Aire (jazz&flamenc), Mr. Pink (funk), Ball i sons (live art), El Jabalí de Fausto (freak rock) i The Blues House (R&B). A més a més, de la master class de jazz i les sessions obertes.

Poster d'Ultrasons

2010 / 2a edició

Naia (folk), Autòcton Jazz Band (jazz), Canvi de to (m. de cambra), Trio Tot Black (m. de cambra), Kiwy (rock), Corrientes 3 4 8 (tangos) i La Gran Ganga (ritmes llatins). Sense oblidar, la master class de jazz i les sessions obertes.

Poster d'Ultrasons

2009 / 1a edició

Tot Klàssik (música de cambra), Lapsus 7 (jazz), Flamenc Street Trio (flamenc fusió) i Musgo (indie). A més de la Jam Session.